Isten hozott!

Ez itt a PPHF HÖK hivatalos oldala.
Mindenfélét találhatsz itt, ami a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola életével kapcsolatos, különös tekintettel a hallgatókat érintő eseményekre.

HÖK iroda nyitvatartás:
Szerda: 9:00-17:30 (szünetekben)
Csütörtök: 9:45-17:30 (szünetekben)
Szombat:megbeszélés szerint

Elérhetőség: Kiss Gábor - HÖK elnök
hok.pphf[kukac]gmail.com

2013. szeptember 30., hétfő

Hogyan győzzük le a szaracénokat? - Végső idők előadássorozat


Október 3-án a Pécsi Hittudományi Főiskola Dísztermében Sághy Marianne, az ELTE-BTK és a CEU oktatója tart egyháztörténeti előadást a főiskola "Végső Idők" előadássorozatában. 
A Szentföld visszafoglalása az iszlám hódítóktól a 14-15. század egyik legégetőbb kérdése maradt a latin kereszténység számára. 1291-ben elesett Akkó,az utolsó latin erőd és ezzel a modern történettudomány szerint lezárult a kereszteshadjáratok kora. A kortársak azonban ezt korántsem gondolták így. 
Pápák és császárok, politikusok és misztikusok, látnokok és propagandisták egyaránt nagy meggyőződéssel dolgoztak a Szentföld felszabadítását célzó terveken. Az előadás Île-de-France-tól a Burgund Nagyhercegségen át Itáliáig és a Magyar Királyságig világutazásra invitálja a hallgatókat, Pierre Dubois, Philippe de Méziè res és Kapisztrán Szent János munkásságán keresztül mutatja be a keresztény politika és vallás szoros összefonódását, a keresztes szellemiség továbbélését és átalakulását, a keresztes pamfletirodalom és a keresztes lelkiség reneszánszát és új megnyilvánulási formáit. Dr. Sághy Marianne habilitált egyetemi docens 1998-ben doktorált a princetoni egyetemen. Az ELTE BTK Középkori - és Koraújkori Egyetemes Történeti Tanszék és a Közép-európai Egyetem (CEU), Medievisztika Tanszék oktatója. 1999-2003 között a Párizsi Magyar Intézet tudományos titkára. 1993-tól a Nemzetközi Patrisztikai Társaság (AIEP) nemzeti képviselője. Érdeklődési területe a késő antik egyház-és politikatörténet, patrisztika és hagiográfia, valamint a késő középkori politika-,vallás- és eszmetörténet.

Apostoli hagyomány a papi nőtlenség?


Az egyházi vagy papi nőtlenség a korai egyházban mindig hírhedten vitatott kérdésnek számított. A 390-es években Jovinianus szerzetes megkérdőjelezte az aszketizmus és különösen a nemi életről való lemondás valódi értékét. A szerzetes legfőbb ellenfelei (Siricius pápa, Szent Ambrus és Szent Jeromos) különféle indokok miatt utasították el Jovinianus felvetését kezdve azzal, hogy a papi nőtlenség erősíti az egyház hatalmát egészen odáig, hogy a ez növeli a szerzetes-pap tekintélyét. A cölibátus azóta vita tárgya a protestánsok és a katolikusok, illetve a katolikus világon belül is. Ezen előadás áttekinti a témáról alkotott egyes legfrissebb nézőpontokat és elhelyezi őket a második vatikáni zsinat értékelése és a papságról vallott tanítása körül kialakult aktuális vitákban. 

David G. Hunter a Kentucky Egyetemen a katolikus tanulmányok professzora, egyben az egyetem Modern és Klasszikus Nyelvészeti, Irodalmi és Kulturális Tanszékének klasszikus tanulmányok részlegének és történelem tanszékének is oktatója. Tudományos érdeklődése a korai kereszténységre és a keresztény tanok történetére terjed ki. Számos könyvet és szakcikket publikált a korai egyház görög és latin íróiról. Legújabb könyve, a Marriage, Celibacy, and Heresy in Ancient Christianity: The Jovinianist Controversy (Oxford University Press, 2007) a házasságról és a papi nőtlenségről szóló korai keresztény vitákat vizsgálja. Az Oxford Handbook of Early Christian Studies (2008) társszerkesztőjeként Hunter a North American Patristics Society (2006-08) elnöke volt, valamint a Journal of Early Christian Studies, a Journal of Late Antiquity, és az Augustiniana folyóiratok szerkesztő bizottságában is fontos szerepet tölt be. A The Catholic University of American Press The Fathers of the Church angolul megjelenő sorozatának szerkesztő igazgatója és a jövőben megjelenő Brill Encyclopedia of Early Christianity szerkesztőbizottságának tagja.

Előadása alatt szinkrontolmácsot biztosítunk a hazai patrisztika-tudomány egyik legjelesebb képviselője - Sághy Mariann - személyében.

2013. szeptember 10., kedd

2013. május 11., szombat

„Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben...” – Hittudományi Főiskolák Konferenciája a Sapientián

2013.április 19-20-án első alkalommal került sor a magyarországi hittudományi főiskolák közös konferenciájára. A hallgatói önkormányzatok összefogásából született rendezvény fő célja a teológiai tudományokkal foglalkozó katolikus felsőoktatási intézményekkel történő kapcsolatfelvétel és egymás kölcsönös megismerése volt. Ennek először a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola adott otthont.

A konferenciát a befogadó intézmény rektorának, dr. Várnai Sándor Jakab OFM-nek és dr. Cziglányi Zsoltnak, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektorának köszöntő beszéde nyitotta meg. Ezt követték a hallgatói előadások, amelyek során mindenki megmutatta, hogy a maga tudományágán belül mi is foglalkoztatja őt igazán. Számos terület érintésre került, így az egyházjogtól kezdve a misztikán át a biblikumig megannyi érdekes prezentációt hallhatott az érdeklődő közönség. A Sapientia, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Pécsi Hittudományi Főiskola tanárai is adtak ízelítőt kutatási témáikból, dogmatikus és az egyház társadalmi tanításának gazdasági oldalát érintő rövid előadások hangzottak el. A nap tudományos részét a magukat képviselő iskolák bemutatkozása zárta, ahol megismerhettük a már említett intézményeken kívül a Veszprémi és a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolát is. A jó hangulatú napot a vacsora és az azt követő közös játék koronázta meg és tette még élménygazdagabbá, melyet legvégül a másnap délelőtti közös szentmise zárt.

A résztvevők kötetlen beszélgetéseken keresztül ismerhették meg egymás intézményének hallgatói életét és leshettek el tippeket sajátjuk színesítéséhez. Felmerültek további programok lehetőségei is, mint közös nyári tábor vagy futballmérkőzés. Az egyes tanintézmények  cserekapcsolatai már életbe is léptek, melynek keretében egy-egy hallgatót egy hétre lát vendégül egy másik iskola, azalatt bevonva őt az ottani közösségi és városi életbe. Mindenki pozitívan tekint a jövőbe, bíznak abban, hogy ez csak az első lépés volt egy termékeny, további katolikus felsőoktatási intézményeket magába foglaló kedvezményezésnek. A hallgatói önkormányzatok elnökei igyekeznek valamennyi főiskolával felvenni a kapcsolatot, hogy így tegyék még teljesebbé a kapcsolati hálót. Mert ahogy Jézus is mondja: „Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük”. (Mt 18,20)

Nagy Éva Anna

2013. április 17., szerda

Katolikus Hittudományi Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája


Bevezetés a bioetikába - új kurzusok a főiskolán

Április 15-én és 18-án a Bécsi Egyetem és az Opolei Egyetem vendégoktatói tartanak szemináriumot Bevezetés a bioetikába címmel a főiskola hallgatóinak, melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.

2013.04.15. H 13.00-17.30 (NYILVÁNOS)

Bioetikai alapelvek (Slavomir Dlugos, Bécs)
Kívánság szerinti orvoslás - előrelépés, vagy veszély? (Piotr Morciniec, Opole)
A média, mint a bioetika gyakorlati terepe (Marek Lis, Opole)

2013.04.18. Cs 13.30-18.00 (NYILVÁNOS)

Az alternatív orvoslás bioetikai értékelése (Piotr Morciniec, Opole) 
Erőszak a filmekben (Marek Lis, Opole)
A reprodukciós technológiák forrásai az egzisztenciális etika szempontjából (Slavomir Dlugos, Bécs)

Várunk szeretettel minden kedves érdeklődőt! 

Szociáletika konferencia a főiskolán

Meghívó szociáletikai konferenciára

Lelkigyakorlat


Kedves Hallgatónk!

Tavaszi lelkigyakorlatunkat Kővágószőlősön tartjuk. A szállás a Plébánián lesz (Rákóczi utca 72.)
A lelkigyakorlat április  29-én hétfőn kezdődik és 30-án kedden délutánig tart (16:10-es busszal indulunk vissza Pécsre. A helyszínre 29-én hétfőn reggel autóbusszal (menetrendszerinti járat) utazunk, ezért aznap reggel 8:15-kor az autóbuszállomáson találkozunk. Aki egyénileg érkezik, 9:00-re legyen a helyszínen. Ez esetben kérjük értesítését, hogy ne vegyünk Önnek jegyet! Az egyénileg utazók költségét – ha előre értesített minket! – buszjegy ellenében legfeljebb 2 x 155 Ft értékben utólag megtérítjük.
A szállásra hálózsákot kell hozni, valamint igény szerint élelmet hétfő délelőttre. Hétfőre ebédet és vacsorát, keddre reggelit és ebédet biztosítunk.

A lelkigyakorlaton (elejétől a végéig) minden nappali tagozatos hallgatónak a részvétel kötelező  – alóla felmentést csak április 22-ig írásban benyújtott és kézzel aláírt kérelemre és csak különösen indokolt esetben adok. (Telefonos megkeresést, e-mailt nem fogadok el.)
Mindazok, akik a fenti határidőig ilyen felmentést nem kapnak, és a lelkigyakorlaton nem vesznek részt; arra később érkeznek, vagy arról korábban távoznak, május és június hónapban kizárják magukat valamennyi hallgatói juttatásból, továbbá – ha távolmaradásukat április 22-én délután 12 óráig nem jelzik  – a rájuk eső költségeket (előreláthatóan kb. 7500 Ft-ot) meg kell téríteniük.

A lelkigyakorlatra, kérem, a személyes holmiján kívül hozzon magával Szentírást, jegyzetfüzetet, tollat, az utazáshoz diákigazolványt.


Együttlétünkre szeretettel várom:


                                                                                                                             Cziglányi Zsolt
                                                                                                                                   rektor
Pécsett, 2013. április 15.


2013. február 4., hétfő

Ismét ételosztás a PPHF-HÖK szervezésével


Várunk szeretettel minden segédkezni vágyó önkéntest, 
2013. február 15-16-ra 
a hittudományi főiskolába, illetve a Piusz templom melletti parkolóba ételosztásra. 


A következő feladatokra keresünk önkénteseket: 

- plakátolás, személyes hirdetés 
- febr. 15-én, kora délutántól a hozzávalók előkészítés
(hittudományi főiskolán)
- febr. 16-án, 9-től kora délutánig (Piusz melletti parkoló), 
                            kipakolás, főzés, mosogatás, ételosztás

Jelentkezni a főiskolán kifüggesztett plakáton, illetve a facebookon lehet!

Várunk bennetek, legyünk minél többen!

PPHF HÖK

2013. január 4., péntek

A PPHF-HÖK pályázati kiírása

MAGYAR KATOLIKUS HITTUDOMÁNYI EGYETEMEK ÉS FŐISKOLÁK KÖZTI KONFERENCIÁN TÖRTÉNŐ ELŐADÁS TARTÁSÁRA

A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Hallgatói Önkormányzata tudományos pályázatot hirdet önálló kutatómunkán és kérdésfelvetésen alapuló teológiai előadás megírására, és annak nyilvános előadására. Az előadásnak témájában kapcsolódnia kell a főiskolai tananyaghoz, ugyan akkor azt mélységében felül is kell múlja a kutatói munkára épülő eredményekkel. 

A legkiemelkedőbb előadás 2013. áprilisában kerül nyilvános bemutatásra, azon a konferencián melyet a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara, és a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola közösen szervez és melyre a többi magyar hitéleti képzést folytató főiskolák is meghívást kapnak. Ezenkívül a nyertes pályázat könyvjutalomba részesül.

A 20 perces előadás szövegét írott formában kell beadni. Az előadáshoz prezentációt is szükséges csatolni (.ppt, .pptx, prezi). Az egyes pályamunkákat 3 példányban kinyomtatva, jeligével ellátva kell eljuttatni a Hallgatói Önkormányzat irodájába.

Határidő: 2013. február 31. 18.00

A névvel ellátott előadásokat és a hozzájuk kapcsolódó prezentációt ezenkívül elektronikusan is el kell küldeni a hok.pphf@gmail.com címre a megadott időpontig. Minden olyan személy pályázhat, aki a 2012/2013-as akadémiai év tavaszi félévében aktív, nappali vagy levelező tagozatos jogviszonnyal rendelkezik a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskolával. A pályázatokat egy a főiskola oktatóiból és hallgatóiból álló bizottság fogja elbírálni.

Jó munkát és eredményekben gazdag kutatást kívánunk!

PPHF HÖK

2013. január 3., csütörtök

Pályázati lehetőségek

Szeretnénk felhívni a figyelmet néhány pályázati lehetőségre.
Az ilyen pályázati kutatások és munkák alkalmasak lehetnek a szakdolgozat előkészítésére vagy a témaválasztás megkönnyítésére, úgyhogy érdemes átnézni őket. Továbbá a féléveink anyagi támogatottsága sem utolsó szempont.
Íme:



Vallás és hatalom az egyházatyák korában – Konferenciafelhívás  

A Magyar Patrisztikai Társaság XIII. országos konferenciáját Vallás és hatalom az egyházatyák korában (2.-8.század) címmel  2013. június 27. és június 29. között tartja a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán, (Nyíregyháza, Bethlen G. u. 13-19.).

A rendezvény a milánói ediktum 1700. évfordulójára emlékezve elsősorban állam és egyház viszonyával, a politikai és a lelki hatalom kérdésével foglalkozik a 2-8. században, ugyanakkor befogad más, patrisztikai tárgyú előadásokat is. Új kezdeményezésünk a kritikai szekció: ide az elmúlt év magyar nyelven megjelent patrisztikai köteteiről szóló elmélyült bírálatokat, vitaindítókat várjuk. Olyan, a mai szakirodalom problémafelvetéseire válaszoló, a források alapos ismeretéről árulkodó előadásokra számítunk, amelyek magyar nyelven még nem hangzottak el és nem jelentek meg. A megközelítés lehet vallás-, teológia- vagy egyháztörténeti, irodalom-, művészet- vagy filozófiatörténeti.

A jelentkezőktől a 20 perces tematikus előadás vagy 15 perces bírálat címét, valamint 20-25 soros magyar és idegen nyelvű absztraktot kérünk 2013. április 2-áig az alábbi címre: konferencia@mpt.org.hu

A konferencia koordinátora: Kendeffy Gábor, a Társaság titkára. Az elfogadásról a Társaság elnöksége dönt. A döntésről 2013. május 15-éig visszajelzést küldünk.


A Magyar Patrisztikai Társaság Elnöksége

Forrás: http://www.gorogkatolikus.hu/?muv=hir&hir_id=2122



Pályázati felhívás
a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal által
a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001
Nemzeti Kiválóság Program - Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése konvergencia program című
kiemelt projekt keretében meghirdetett hallgatói ösztöndíj programhoz

A Társadalmi Megújulás Operatív Program részeként megvalósuló Nemzeti Kiválóság Program (NKP) célja, a kimagasló oktatási, kutatási tevékenység ösztönzése a nemzetgazdasági, valamint az európai gazdasági térség szempontjából jelentős eredmények elérése. A Program minden tudományterületre, de elsősorban a műszaki és a természettudományok, a matematika és az élettudományok területére kíván anyagi erőforrásokat összpontosítani, elősegítve ezzel az Innovatív Unió kezdeményezésében megfogalmazott tagállami feladat érvényre juttatását.
Az Eötvös Loránd Hallgatói Ösztöndíj pályázat célja, a tehetséges hallgatók kutatási tevékenységének és szakmai fejlődésének támogatása, amelynek eredménye magas színvonalú, figyelemre méltó publikáció (szakdolgozat, diplomamunka, TDK-dolgozat vagy tudományos cikk), egyéb – az adott tudományágban releváns – tudományos vagy művészi alkotás és a doktori tanulmányok megkezdésére való felkészülés.
A Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal a pályázatot a Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával hirdeti meg.
A jelen ösztöndíj felhívás támogatási kerete a támogatásban részesült pályázók létszáma
alapján kerül meghatározásra, de a maximális 150 000 000,- Ft összeget nem lépheti túl.
Jelen pályázati felhívás keretében várhatóan 120-150 ösztöndíjra pályázó részesülhet támogatásban.

Az ösztöndíj havi összege: 100 000 Ft.
Az ösztöndíj időtartama: 10 hónap
Jelen Ösztöndíjra minden tudományterület képviselői pályázhatnak.
Az elbírálásnál előnyben részesülnek a műszaki és természettudományok, a matematika
és az élettudományok területéről érkező pályázatok.

A pályázatot elektronikus formában kell benyújtani. A pályázat benyújtásának előfeltétele, hogy a pályázó az informatikai rendszerben (www.nemzetikivalosag.hu) regisztrálja magát. A regisztrációt igazoló regisztrációs nyilatkozatot – melyet a rendszer generál – a pályázó köteles kinyomtatni, aláírni és a pályázat beadási határidejéig postára adni (a postai bélyegző dátuma számít) a következő címre: 
Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal, 
Nemzeti Kiválóság a Konvergencia Régióban Projektiroda, 2801
Tatabánya, 
Pf.: 1826. 
A borítékra kérjük, írják rá az ösztöndíj pályázat nevét.
A pályázatot és annak összes mellékletét magyar nyelven kell benyújtani. A pályázatot az
informatikai rendszerben kell feltölteni, annak véglegesítésével a pályázat beadottnak minősül. A véglegesítésnek 2013. január 22. 18:00 óráig kell megtörténnie, a határidő lejártával a rendszer azt nem engedélyezi.
A pályázat benyújtása az informatikai rendszerben 2012. december 18-tól lehetséges. A pályázattal kapcsolatos kérdéseiket az elektronikus pályázati rendszeren keresztül, illetve a következő e-mail címen tehetik fel: 
mester424@kih.gov.hu
A pályázat kitöltésére szolgáló informatikai rendszer elérhetősége:
www.nemzetikivalosag.hu
Javasoljuk, hogy véglegesítés előtt a pályázat automatikus ellenőrzésének lefuttatását – a határidő lejárta előtt legalább 4 órával indítsák el, hogy kellő idő álljon rendelkezésre, amennyiben valamit még pótolni szükséges.

És még egy - bár nem "szakmai":


A CEWE FOTÓKÖNYV Európa legnagyobb fotópályázatára invitálja Önt. A "Europe is beautiful" elenevezésű pályázat keretein belül az Ön felvételeinek segítségével szeretnénk bemutatni Európa szépségeit. Nem kell mást tennie, mint feltölteni fényképeit (résztvevőként akár öt képet) a következő kategóriákban: "Emberek""Sport" und "Város és természet" és "Kultúra és történelem". A verseny lezárulta után egy szakavatott zsűri fogja értékelni a beküldött képeket és kiválasztja az 500 szerencsés nyertest. Az eredeményhirdetésre 2013. tavaszán kerül sor.

A részvétel garantáltan kifizetődő! A nyeremény összértéke 30.000 Eur! Az első helyezett egy két személyre szóló hajós körutazást nyer 7.500 Euro értékben a TUI jóvoltából - az árban az odautazás költsége és körutazás megkezdése előtt a szálloda tartózkodási díja is benne foglaltatik. A második és a harmadik helyezettre egy 2.500 Euro értékű többnapos utazás vár, egy tetszőlegesen választott európai fővárosban. Egy 850 Euro értékű Samsung digitális tükörreflexes fényképezőgépnek a 4-10. helyezettek örülhetnek. A 11-25. helyezettek egy 250 Euro értékű Samsung high-zoom fényképezőpet nyernek. A 26-500. helyezetteket pedig egy 30-tól 50 Euro értékig terjedő CEWE FOTÓKÖNYV kuponnal jutalmazzuk.